sobota, 29 października 2011

Wartościowy człowiek cz.1

Co zrobić aby być zauważonym w tłumie

Dlaczego warto być wartościowym człowiekiem?
Każdy człowiek żyjący we współczesnym świecie jest uwikłany w sieć otaczających go wartości. Powszechnie panujące normy etyczne regulują zachowania tysięcy ludzi. Otaczające nas wartości określają kim jesteśmy, w jaki sposób żyjemy oraz w jaki sposób traktujemy innych ludzi.
Czy to jednak oznacza, że każdy z nas jest wartościowym człowiekiem? Otaczające nas wartości z pewnością kształtują nas od wewnątrz. Jednak działanie według określonych wartości nie zawsze oznacza bycie człowiekiem wartościowym.
Na początek jednak określmy, co to właściwie są wartości.

Wartości – „wszystkie cele, normy i zasady postępowania, potwierdzone przez codzienne doświadczenie, które umożliwiają rozwój oraz osiągnięcie trwałej satysfakcji życiowej.”

Kim jest zatem wartościowy człowiek? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Jednak biorąc pod uwagę przytoczoną definicję „wartości”, można stwierdzić, że człowiek wartościowy to taki, który wyznaje określone normy i zasady postępowania. Co więcej, działanie według tych zasad daje człowiekowi poczucie życiowego spełnienia.
Mogłoby się wydawać, że wartościowy człowiek nie jest nikim nadzwyczajnym. Praktycznie mógłby być nim każdy z nas. Musielibyśmy jedynie odczuwać satysfakcję z wyznawanych wartości.
Jednak we współczesnych czasach bycie wartościowym człowiekiem nie jest wcale takie łatwe. Z biegiem lat miara ludzkiej wartości uległa zmianie. Coraz częściej takie podstawowe wartości jak szacunek czy obrona własnych poglądów odchodzą w zapomnienie. Obecnie o wartości człowieka świadczy posiadany majątek, liczba samochodów czy pozycja społeczna.
Dlatego ludzie wartościowi są jak najbardziej pożądani we współczesnych czasach. Nie sztuką jest zdobyć szacunek innych ze względu na posiadany majątek czy władzę. Sztuką jest utrzymać ten szacunek nawet wtedy, kiedy straci się wszystkie materialne dobra. Jednak często okazuje się, że bez majątku nie jesteśmy już tym samym człowiekiem. Tracąc dorobek życia, tracimy na wartości.
Jednak wartościowość człowieka kryje się gdzie indziej. Ceną każdego człowieka jest jego sposób życia, relacje z innymi ludźmi, uwrażliwienie na drugiego człowieka. Wartościowość ludzka jest miarą niemierzalną. Nie da się jej przeliczyć na złotówki czy dolary. Wartościowość człowieka to liczba dobrych uczynków, to sposób bycia oraz odwaga w wyrażaniu własnego zdania. W XXI wieku jest niewielu ludzi, którzy potrafią sprzeciwić się panującej modzie i chcą wyrażać swoje poglądy oraz pomagać innym ludziom. Dlatego też ludzie wartościowi są tak bardzo doceniani we współczesnych czasach. Człowiek, który nie boi się wyznawać swoich poglądów i jest otwarty na innych ludzi, jest nie tylko wzorem godnym do naśladowania, ale również pełni rolę strażnika tradycyjnych wartości.
Czy trudno jest być wartościowym człowiekiem? Cała tajemnica kryje się w naturze człowieka. Jednak z reguły każdy z nas ma ukryte predyspozycje do tego, aby stać się jednostką wartościową. Wystarczy tylko odkryć w sobie zasadnicze wartości.
Aby sprawnie zrozumieć na czym polega bycie człowiekiem wartościowym, zapraszam Cię do udziału w moim krótkim kursie. W kilku kolejnych lekcjach postaram się Ci wytłumaczyć, jakie wartości są najważniejsze w życiu człowieka oraz jak stać się człowiekiem wartościowym, który będzie wyróżniał się w tłumie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz